Khelo India Youth Games 2020 Kabaddi Schedule

Khelo India Youth Games 2020 are all set to kick off from the 10th of January in Guwahati. With a total of 20 sports being played at the tournament, the third edition of the Khelo India Youth Games will go on till the 22nd of January.

Kabaddi's action will begin from the 9th of January at the Lakshmibai National Institute of Physical Education, Sonapur with a total of 32 teams participating in both Under-17 and Under-21 categories. With a total of eight teams participating in each of Boys U-17, Girls U-17, Boys U-21, and Girls U-21 categories, these teams have been divided into two groups of four each. Each team will play three matches against their opponents in the group, with the top two teams qualifying for the semifinals.

Boys Under-17

Group A Group B
Haryana Rajasthan
Chhattisgarh Delhi
Maharashtra Bihar
Assam Karnataka

 

Girls Under-17

Group A Group B
Haryana Rajasthan
Chhattisgarh Delhi
Maharashtra Bihar
Assam Karnataka

 

Boys Under-21

Group A Group B
Haryana Rajasthan
Chhattisgarh Delhi
Maharashtra Bihar
Assam Karnataka

 

Girls Under-21

Group A Group B
Haryana Rajasthan
Chhattisgarh Delhi
Maharashtra Bihar
Assam Karnataka

 

Here is the full schedule for the Boys Under-17 Event

Boys Under 17 Schedule

09th January 2020

Group A

Haryana vs Assam - 09:30 AM

Chhattisgarh vs Maharasthra - 03:00 PM

Group B

Rajasthan vs Karnataka - 09:30 AM

Delhi vs Bihar - 03:00 PM

10th January 2020

Group A

Haryana vs Maharashtra - 08:00 AM

Chhattisgarh vs Assam - 11:30 AM 

Group B

Rajasthan vs Bihar - 09:00 AM

Delhi vs Karnataka - 11:30 AM

11th January 2020

Group A

Haryana vs Chhattisgarh - 09:30 AM

Maharashtra vs Assam - 03:00 PM

Group B

Rajasthan vs Delhi - 09:30 AM

Bihar vs Karnataka - 03:00 PM

12th January 2020

Semifinal - 1

Winner of Pool A vs Runner-up of Pool B - 01:00 PM

Semifinal - 2

Winner of Pool B vs Runner-up of Pool A - 03:00 PM

13th January 2020

Finals

Winner of SF 1 vs Winner of SF 2 - 01:00 PM


Here is the full schedule for the Girls Under-17 Event

Girls Under 17 Schedule

09th January 2020

Group A

Haryana vs Kerala - 10:30 AM

Delhi vs Bihar - 04:00 PM

Group B

Chhattisgarh vs Assam - 10:30 AM

Tamil Nadu vs Madhya Pradesh - 04:00 PM

10th January 2020

Group A

Haryana vs Bihar - 09:00 AM

Delhi vs Kerala - 12:30 PM 

Group B

Chhattisgarh vs Madhya Pradesh - 09:00 AM

Tamil Nadu vs Assam - 12:30 PM

11th January 2020

Group A

Haryana vs Delhi - 10:30 AM

Bihar vs Kerala - 04:00 PM

Group B

Chhattisgarh vs Tamil Nadu - 10:30 AM

Madhya Pradesh vs Assam - 04:00 PM

12th January 2020

Semifinal - 1

Winner of Pool A vs Runner-up of Pool B - 02:00 PM

Semifinal - 2

Winner of Pool B vs Runner-up of Pool A - 05:00 PM

13th January 2020

Finals

Winner of SF 1 vs Winner of SF 2 - 11:00 AM


Here is the full schedule for the Boys Under-21 Event

Boys Under 21 Schedule

 

09th January 2020

Group A

Chandigarh vs Assam - 09:30 AM

Maharashtra vs Gujarat - 11:30 AM

Group B

Tamil Nadu vs Telangana - 10:30 AM

Uttar Pradesh vs Haryana - 03:00 PM

10th January 2020

Group A

Maharashtra vs Assam - 10:50 AM

Chandigarh vs Gujarat - 11:35 AM 

Group B

Uttar Pradesh vs Telangana - 08:00 AM

Tamil Nadu vs Haryana - 10:00 AM

11th January 2020

Group A

Chandigarh vs Maharashtra - 09:30 AM

Gujarat vs Assam - 10:30 AM

Group B

Tamil Nadu vs Uttar Pradesh - 01:30 PM

Haryana vs Telangana - 02:20 PM

12th January 2020

Semifinal - 1

Winner of Pool A vs Runner-up of Pool B - 01:30 PM

Semifinal - 2

Winner of Pool B vs Runner-up of Pool A - 02:20 PM

13th January 2020

Finals

Winner of SF 1 vs Winner of SF 2 - 02:15 PM


Here is the full schedule for the Girls Under-21 Event

Girls Under 21 Schedule

09th January 2020

Group A

Himachal Pradesh vs Assam - 11:30 AM

Uttar Pradesh vs Tamil Nadu - 05:30 PM

Group B

Haryana vs Karnataka - 11:30 AM

Rajasthan vs Chhattisgarh - 05:00 PM

10th January 2020

Group A

Uttar Pradesh vs Assam - 10:30 AM

Himachal Pradesh vs Tamil Nadu - 12:20 PM 

Group B

Haryana vs Chhattisgarh - 10:30 AM

Karnataka vs Rajasthan - 12:50 PM

11th January 2020

Group A

Himachal Pradesh vs Uttar Pradesh - 11:30 AM

Tamil Nadu vs Assam - 05:00 PM

Group B

Haryana vs Rajasthan - 11:30 AM

Chhattisgarh vs Karnataka - 05:00 PM

12th January 2020

Semifinal - 1

Winner of Pool A vs Runner-up of Pool B - 03:00 PM

Semifinal - 2

Winner of Pool B vs Runner-up of Pool A - 05:00 PM

13th January 2020

Finals

Winner of SF 1 vs Winner of SF 2 - 01:40 PM



Latest News

Neveen Kumar and Joginder Narwal in action for Dabang Delhi KC
Best Playing 7 of Current Pro Kabaddi League Runners Up: Dabang Delhi
Tejnarayan Madhav Jharkhand Coach
Jharkhand’s Tejnarayan Madhav Has Been Appointed as Coach For The Online National Team Camp!
Pawan Sehrawat in action during the 67th Senior Nationals Kabaddi Championships
Retro Live Season 3 to Commence From 21st November 2020 With the Theme 'Best of 2019'- Mark Your Calendars!
Just Kabaddi League
Himachal Heros Crowned Champions in Just Kabaddi League Season 9 45 KG Category
Karnataka sports awards
Usha Rani, Kowsi Gowda, Rakshith and Manjunath Raju awarded on the Occasion of Karnataka Rajyotsava
Nitin Tomar in action for Puneri Paltan
All-Time Playing 7 of Puneri Paltan: One of the Most Star Studded Franchises in PKL