67th Senior National Kabaddi Championships Full Schedule and match timings

The 67th Senior National Kabaddi Championships will begin from the 2nd of March 2020. The matches are scheduled to take place at Poornima University, Jaipur and the tournament will be inaugurated by the Chief Minister of Rajasthan, Mr. Ashok Gehlot. Organized by the Rajasthan State Kabaddi Association, the tournament will go on till the 6th of March. 

A total of 61 teams will be participating in the tournament. These include 31 teams from the men's division and 30 teams from the women's division. Defending champions in both the categories, the Indian Railways, will also be a part of this edition of the games and would look to lift the trophy for the second consecutive year. 

Indian Railways Women's Team
Indian Railways Women's Team

The men's teams have been divided into eight groups while the women's teams are in seven groups. Every team will play one match against all the members of the group, with the two top teams from each group moving to the pre-quarterfinals. The league matches are scheduled to be played from 2nd to 4th of March while the pre-quarters and quarterfinals will be played on the 5th of March. On the last day of the tournament, the semifinals will be played, followed by the finals.

Here is the list of fixtures for Senior National Kabaddi Championships 2020:

Men's Fixtures

02nd March 2020

From 6 PM

Match 1: Rajasthan vs West Bengal State Unit - Group G

Match 2: Telangana vs Chandigarh - Group H

Match 3: Gujarat vs Jharkhand - Group A

Match 4: Services Sports Control Board vs Kerala (Court Order) - Group B

Match 5: Maharashtra vs Jannu & Kashmir - Group C

Match 6: Haryana vs Tamil Nadu - Group D

Match 7:Uttar Pradesh vs Vidarbha - Group E

Match 8:Karnataka vs Madhya Pradesh - Group F

Match 9: Uttarakhand vs Odisha - Group G

Match 10: Chandigarh vs Andhra Pradesh - Group H

Match 11: Himachal Pradesh vs Manipur - Group C

Match 12: Punjab vs Assam - Group B


03rd March 2020
From 8 AM

Match 13: Railways vs Jharkhand - Pool A

Match 14: Delhi vs Goa - Pool D

Match 15: Pondicherry vs Tripura - Pool E

Match 16: Kerala vs Chattisgarh - Pool F

Match 17: Rajasthan vs Odisha - Pool G

Match 18: Bihar vs Andhra Pradesh - Group H

Match 19: Uttarakhand vs West Bengal State Unit - Group G

Match 20: Services Sports Control Board vs Assam - Group B

Match 21: Himachal Pradesh vs Jammu & Kashmir - Group C

 

From 2 PM

Match 22: Delhi vs Tamil Nadu - Group D

Match 23: Pondicherry vs Vidarbha - Group E

Match 24: Kerala vs Madhya Pradesh - Group F

Match 25: Railways vs Gujarat - Group A

Match 26: Bihar vs Chandigarh - Group H

Match 27: Punjab vs Kerala (Court Order) - Group B

Match 28: Maharashtra vs Manipur - Group C

Match 29: Haryana vs Goa - Group D


04th March 2020

From 8 AM

Match 30: Uttar Pradesh vs Tripura - Group E 

Match 31: Karnataka vs Chhattisgarh - Group F

Match 32: Odisha vs West Bengal State Unit - Group G

Match 33: Telangana vs Andhra Pradesh - Group H

Match 34: Services Sports Control Board vs Punjab - Group B

Match 35: Manipur vs Jammu & Kashmir - Group C

Match 36: Goa vs Tamil Nadu - Group D

Match 37: Vidarbha vs Tripura - Group E

Match 38: Chhattisgarh vs Madhya Pradesh - Group F

 

From 2 PM

Match 39: Rajasthan vs Uttarakhand - Group G

Match 40: Bihar vs Telangana - Group H

Match 41: Assam vs Kerala (Court Order) - Group B

Match 42: Maharashtra vs Himachal Pradesh - Group C

Match 43: Haryana vs Delhi - Group D

Match 44: Uttar Pradesh vs Pondicherry - Group E

Match 45: Karnataka vs Kerala - Group F


05th March 2020

Pre-quarterfinals

Match 1 - Winner of Pool A vs Runner-up of Pool H - 02:00 PM

Match 2 - Winner of Pool E vs Runner-up of Pool D - 02:00 PM

Match 3 - Winner of Pool G vs Runner-up of Pool B - 02:00 PM

Match 4 - Winner of Pool C vs Runner-up of Pool F - 03:00 PM

Match 5 - Winner of Pool B vs Runner-up of Pool G - 03:00 PM

Match 6 - Winner of Pool F vs Runner-up of Pool C - 03:00 PM

Match 7 - Winner of Pool H vs Runner-up of Pool A - 04:00 PM

Match 8 - Winner of Pool D vs Runner-up of Pool E - 04:00 PM

Quarterfinals 

Winner of Pre-quarters 1 vs Winner of Pre-quarters 2 - 04:00 PM

Winner of Pre-quarters 3 vs Winner of Pre-quarters 4 - 05:00 PM

Winner of Pre-quarters 5 vs Winner of Pre-quarters 6 - 05:00 PM

Winner of Pre-quarters 7 vs Winner of Pre-quarters 8 - 05:00 PM


06th March 2020

Semi-Final 1 - Winner of QF 1 vs Winner of QF 2 - 02:00 PM

Semi-Final 2 - Winner of QF 3 vs Winner of QF 4 - 02:00 PM

Finals - Winner of SF 1 vs Winner of SF 2 - 04:00 PM

Women's Fixtures

02nd March 2020

From 6 PM

Match 1: Rajasthan vs Karnataka - Group F

Match 2: Delhi vs Madhya Pradesh - Group G

Match 3: Punjab vs Kerala (Court Order) - Group H

Match 4: Indian Railways vs Maharashtra - Group A

Match 5: Haryana vs Gujarat - Group B

Match 6: Assam vs Andhra Pradesh - Group C

Match 7: Himachal Pradesh vs Pondhicherry - Group D

Match 8: West Bengal State Unit vs Chandigarh - Group E


03rd March 2020

From 8 AM

Match 9: Osidha vs Telangana - Group F

Match 10: Uttar Pradesh vs Manipur - Group G

Match 11: Chhattisgarh vs Jammu & Kashmir - Group H

Match 12: Tamil Nadu vs Maharashtra - Group A

Match 13: Jharkhand vs Gujarat - Group B

Match 14: Bihar vs Andhra Pradesh - Group C

Match 15: Uttarakhand vs Pondicherry - Group D

Match 16: Kerala vs Chandigarh - Group E

From 2 PM

Match 17: Orissa v Karnataka - Group F

Match 18: Uttar Pradesh v Madhya Pradesh - Group G

Match 19: Chhattisgarh v Kerala (Court Order) - Group H

Match 20: Indian Railway v Tamilnadu - Group A

Match 21: Haryana v Jharkhand - Group B

Match 22: Assam v Tripura - Group C

Match 23: Goa v Pondicherry - Group D

Match 24: W. B. State Unit v Vidharbha - Group E

Match 25: Rajashtan v Telangana - Group F


04th March 2020

From 8 AM

Match 26: Delhi v Manipur - Group G 

Match 27: Punjab v Jammu & Kashmir - Group H 

Match 28: Bihar v Tripura - Group C

Match 29: Himachal Pradesh v Goa - Group D

Match 30: Kerala v Vidharbha - Group E

Match 31: Telangana v Karnataka - Group F

Match 32: Manipur v Madhya Pradesh - Group G

Match 33: Jammu & Kashmir v Kerala (Court Order) - Group H

From 2 PM

Match 34: Tripura v Andhra Pradesh - Group C 

Match 35: Uttranchal v Goa - Group D

Match 36: Vidharbha v Chandigarh - Group E

Match 37: Rajashtan v Orissa - Group F

Match 38: Delhi v Uttar Pradesh - Group G

Match 39: Punjab v Chattishgarh - Group H

Match 40: Bihar v Assam - Group C

Match 41: Uttranchal v Himachal Pradesh- Group D 

Match 42: W. B. State Unit v Kerala - Group E


05th March 2020

Pre-quarterfinals

Match 1 - Winner of Pool A vs Runner-up of Pool H - 02:00 PM

Match 2 - Winner of Pool E vs Runner-up of Pool D - 02:00 PM

Match 3 - Winner of Pool G vs Runner-up of Pool B - 03:00 PM

Match 4 - Winner of Pool C vs Runner-up of Pool F - 03:00 PM

Match 5 - Winner of Pool B vs Runner-up of Pool G - 04:00 PM

Match 6 - Winner of Pool F vs Runner-up of Pool C - 04:00 PM

Match 7 - Winner of Pool H vs Runner-up of Pool A - 05:00 PM

Match 8 - Winner of Pool D vs Runner-up of Pool E - 05:00 PM

Quarterfinals

Winner of Pre-quarters 1 vs Winner of Pre-quarters 2 - 06:00 PM

Winner of Pre-quarters 3 vs Winner of Pre-quarters 4 - 06:00 PM

Winner of Pre-quarters 5 vs Winner of Pre-quarters 6 - 07:00 PM

Winner of Pre-quarters 7 vs Winner of Pre-quarters 8 - 07:00 PM


06th March 2020

Semi-Final 1 - Winner of QF 1 vs Winner of QF 2 - 02:00 PM

Semi-Final 2 - Winner of QF 3 vs Winner of QF 4 - 02:00 PM

Finals - Winner of SF 1 vs Winner of SF 2 - 04:00 PM


Latest News

Khelo India
Tune in to Kabaddi Adda for information on participation in Kabaddi event of Khelo India Games
Surjeet Singh
Happy Birthday Surjeet Singh!!
Pro Kabaddi Skippers
Trouble for PKL after VIVO pulls out as title partner and franchises ask for media rights auction
Rakshabandhan
Kabaddi stars celebrate Rakshabandhan, flood social media with pictures
Rajasthan Kabaddi League
How to register for Rajasthan Kabaddi League Trials?
Rajasthan Kabaddi League
Rajasthan Kabaddi League Season 2 registrations to begin from 28th July